Powrót

Kropki na zdjęciu - brudny obiektyw czy matryca?

type: entry-hyperlink id: a81eDfplfvOIQmZ8vSYWy - tak powszechnie nazywana jest czynność czyszczenia zewnętrznej powierzchni matrycy światłoczułej aparatu cyfrowego, którą może być filtr dolnoprzepustowy, szyba systemu ultrasonicznego czyszczenia matrycy lub sama powierzchnia matrycy, w aparatach nie posiadających filtrów.

Nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia, których nie widać na powierzchni matrycy gołym okiem, spowodują powstanie ciemnych plamek na zdjęciu, jeśli podczas jego wykonania zechcemy przymknąć przysłonę. Im wyższej przysłony użyjemy, tym bardziej kontrastowe stają się plamki na zdjęciu.

Zanieczyszczenia na matrycę dostają się w największym stopniu przez komorę lustra, dlatego tak ważne jest dokładne wyczyszczenie materiału wyściełającego ścianki komory lustra, samego lustra i matówki, wtedy można przystąpić do właściwego czyszczenia powierzchni matrycy.

W celu zapobieżenia szybkiemu brudzeniu matrycy, należy zwrócić uwagę na sposób wymiany obiektywów oraz na czystość tylnej soczewki i bagnetu obiektywu. Jeśli na tej części znajdą się zanieczyszczenia, to w łatwy sposób mogą przedostać się do komory lustra i na matrycę.

17.01.2021
Skomplikowane przypadki czyszczenia matrycy
08.11.2020
Ups... aparat wpadł do wody. Co robić?